Александар Гришчук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Гришчук
Александар Гришчук на Европското шаховско првенство за екипи, 2013 г.
ИмеАлександар Игоревич Гришчук
ЗемјаРусија
Роден(а)31 октомври 1983
Москва[1] Руска Советска Федеративна Социјалистичка Република, Советски Сојуз
ТитулаВелемајстор (2000 г.)
Врвно котирање2810 (декември 2014 г.)

Александар Игоревич Гришчук (роден на 31 октомври 1983 година) е руски шахист. Тој бил награден со титулата велемајстор од ФИДЕ во 2000 г. Гришчук бил руски шампион во 2009 година. Tој е исто така трикратен светски шампион во блиц шах (во 2006, 2012 и 2015 година).

Тој учествувал на пет кандидатски турнири: во 2007, 2011 година (каде што стигнал до финалето), 2013, 2018 и 2020 година. Тој исто така стигнал до полуфиналето на Светското првенство во ФИДЕ 2000 година.

Гришчук имал освоено два тимски златни медали, три тимски сребрени, една екипна бронза и еден поединечен бронзен медал на шаховските олимпијади.[2] Тој исто така има три златни медали во екипи, една екипа сребро и поединечно злато, две сребрени и една бронза од Светското екипно првенство за шах.[3]

Резултати од тимот[уреди | уреди извор]

Александар Гришчук, 1992 г. во Дујсбург.

Шаховски олимпијади[уреди | уреди извор]

Олимпијада Поединечен резултат Резултат на тимот
Истанбул 2000 година 7,5 / 10 (бронза) Злато
Блед 2002 година 7/11 (18-ти) Злато
Калвија 2004 година 6.5 / 11 (30-ти) Сребрена
Торино 2006 година 7/11 (25-ти) 6-ти
Дрезден 2008 година 4,5 / 8 (10-ти) 5-ти
Ханти-Мансијск 2010 година 6/9 (4-ти) Сребрена
Истанбул 2012 година 7/11 (5-ти) Сребрена
Тромсо 2014 година 6/9 (10-ти) 4-ти
Баку 2016 година 6.5 / 9 Бронза

Блиц шах[уреди | уреди извор]

Во 2006 година, Гришчук победил во Светскиот натпревар во блиц шах во Ришон Лезион, Израел, со 10½ / 15.[4] Тој го освоил своето второ светско првенство во Блиц во 2012 година во Астана, Казахстан, со 20 бода од 30 натпревари.[5] Во октомври 2015 година, Гришчук го победил Светскиот натпревар во блиц шах по трет пат во Берлин со резултат 15½ / 21, половина бод над Максим Вашиер-Лаграв и Владимир Крамник.[6]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Гришчук претходно бил оженет со украинската шаховски велемајсторка Наталија Жукова. Сега е оженет со украинската - руска велемајсторка Катерина Лахно.[7]

Навод[уреди | уреди извор]

  1. „Alexander Grischuk“. Russian Chess Federation (руски). Јули 2019 г. Посетено на 16 July 2019. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „Men's Chess Olympiads: Alexander Grischuk“. OlimpBase. Посетено на 1 January 2012.
  3. „World Team 09 Russia takes gold; China silver“. ChessBase. 2013-12-06. Посетено на 7 December 2013.
  4. „Grischuk wins FIDE World Blitz Championship“. ChessBase.com. 12 September 2006. Посетено на 19 May 2013.
  5. „World Rapid and Blitz Championships 2012“. The Week in Chess. 2012-07-10. Архивирано од изворникот на 15 October 2012. Посетено на 10 July 2012.
  6. FIDE World Blitz Championship 2015 Chess-Results
  7. https://aif.ru/sport/other/korona_dlya_ekateriny_mnogodetnaya_mat_stala_chempionkoy_mira_po_shahmatam

Надворешни врски[уреди | уреди извор]