Портал:Шах/Рејтинг листа според ФИДЕ/2010/септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова се првите 10 шахисти во светот според рејтинг листата на ФИДЕ објавена на 1 септември 2010.

Поз. Име и презиме Земја Рејтинг Партии Година на раѓање
1 Магнус Карлсен  Норвешка 2826 (0) 0 1990
2 Веселин Топалов  Бугарија 2803 (0) 0 1975
3 Вишванатан Ананд Индија Индија 2800 (0) 13 1969
4 Левон Аронјан  Ерменија 2783 (0) 0 1982
5 Владимир Крамник  Русија 2780 (-10) 10 1975
6 Павел Елијанов  Украина 2761 (+6) 10 1983
7 Александар Гришчук  Русија 2760 (0) 0 1983
8 Шахријар Мамедјаров  Азербејџан 2756 (-5) 10 1985
9 Василиј Иванчук  Украина 2754 (+15) 9 1969
10 Борис Гелфанд Израел Израел 2751 (+12) 10 1968