Портал:Шах/Рејтинг листа според ФИДЕ/2010/мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова се првите 10 шахисти во светот според рејтинг листата на ФИДЕ објавена на 1 мај 2010.

Поз. Име и презиме Земја Рејтинг Партии Година на раѓање
1 Магнус Карлсен  Норвешка 2813 (0) 0 1990
2 Веселин Топалов  Бугарија 2812 (+7) 10 1975
3 Владимир Крамник  Русија 2790 (0) 0 1975
4 Вишванатан Ананд Индија Индија 2787 (+2) 2 1969
5 Левон Аронјан  Ерменија 2783 (+1) 10 1982
6 Шахријар Мамедјаров  Азербејџан 2763 (+3) 4 1985
7 Александар Гришчук  Русија 2760 (+4) 18 1983
8 Ванг Јуе  Русија 2752 (+3) 7 1987
9 Павел Елијанов  Украина 2751 (+15) 20 1983
10 Алексеј Широв  Шпанија 2742 (+5) 10 1972