Портал:Право/Устав

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Philippines.svg

Уставот на Филипините (Saligang Batas ng Pilipinas на филипински) е најврвниот закон на филипините. За прв пат е употребен по прогласувањето на републиката во 1898. Потоа во 1987,е променет и сега популарно се нарекува "1987 Constitution". Променет беше од поранешната претседателка Корасон Акино во 1986. Прочитајте повеќе