Портал:Право/Избрана биографија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ciceron.jpg

Марко Тулиј Цицерон или само Цицерон (лат. Marcus Tullius Cicero, 3 јануари, 106 п.н.е.7 декември, 43 п.н.е.) бил оратор и државник во Стариот Рим и генерално се смета за најголемиот говорник на сите времиња.

Цицерон се родил во Арпинум, а бил убиен во Формија додека се криел од своите политички непријатели. Тејлор напишал (како што е цитирано во „Освртти“) „Не е претерано да се каже дека најбрилијантната ера на Римскиот јавен живот беше отворена од Цицерон и затворена со неговата смрт—тој стоеше зад својот живот (потекло) и ја следеше својата судбина до гроб.“ Неговата фамилија, од родот Тулиј, биле едни од земјопоседниците и благородници во Арпинум и поседувале слава и богатство поголеми од другите фамилии во Арпинум, Марии. Прочитајте повеќе