Пол-Анри Спак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пол-Анри Спак
Спак, сликан во 1957
31 Премиер на Белгија
На должноста
20 март 1947 – 11 август 1949
Монарх Шарл
Претходник Камил Хујсманс
Наследник Гастон Ејскенс
На должноста
13 март 1946 – 31 март 1946
Монарх Шарл
Претходник Ахил Ван Акер
Наследник Ахил ван Акер
На должноста
15 мај 1938 – 22 февруари 1939
Монарх Леополд III
Претходник Пол-Емил Жансон
Наследник Убер Пјерло
2 Секретар на НАТО
На должноста
16 мај 1957 – 21 април 1961
Претходник Хетсингс Исмај
Наследник Дирк Стикер
Претседател на Европски Парламент
На должноста
23 јули 1952 – 1 јануари 1954
Претходник позицијата е основана
Наследник Алсид де Гаспери
Претседател на Собранието на ООН
На должноста
31 март 1946 – 20 март 1947
Претходник позицијата е основана
Наследник Освалдо Арања
Лични податоци
Роден(а) Пол-Анри Шарл Спак
25 јануари 1899(1899-01-25)
Схарбек, Белгија
Починал(а) 31 јули 1972(1972-07-31) (возр. 73)
Брен Лалод, Белгија
Партија Велгиска Работничка Партија
Белгиска Социјалистичка Партија
Установа Слободен универзитет во Брисел

Пол-Анри Шарл Спак (француски: Paul-Henri Spaak, 25 јануари 1899 – 31 јули 1972) бил влијателен белгиски политичар и државник, за кој се смета дека е еден од основоположниците на Европската Унија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Член на влијателното Белгискиско политичко семејство, Спаак, тој служел кратко во Првата светска војна и се искачи на истакнато место по војната како тенисер и адвокат, станува познат по својот висок профил за одбрана на италијански студент обвинет за обид да се изврши атентат Италијанскиот Крунски Принц во 1929 година. Убедениот социјалист, Спаак влезе во политиката во 1932 за Белгиската Работничка Партија (подоцна Белгискиската Социјалистичката Партија) и го доби своето прво министерско портфолио во владата на Пол Ван Зеланд во 1935 година. Тој стана Премиер на Белгија во 1938 година и беше на функција до 1939 година. За време на втората светска војна, тој служеше како Министер за Надворешни работи во Белгиската влада во егзил под Хуберт Пиерлот, каде тој се договара за основа на Бенелукс Царинската Унија со владите на Холандија и Луксембург. По војната, тој двапати се врати на позицијата на Премиер, првата за под еден месец, во март 1946 година и повторно помеѓу 1947 и 1949 година. Тој одржа разни Белгиско министерски портфолија до 1966 година. Тој беше белгиски Странски Министер за 18 години помеѓу 1939 и 1966 година.

Спаак, убеден поддржувач на мултилатерализам, стана меѓународно познат по неговата поддршка на меѓународната соработка. Во 1945 година, тој е избран да ја предводи првата сесија на Генералното Собрание на нови Обединетите Нации. Долгогодишниот поддржувач на Европската интеграција, Спаак беше ран застапник на царинската унија и приговараше за Венелукскиот договор во 1944 година. Тој служеше како прв Претседател на Советодавно Собрание на Советот на Европа помеѓу 1949 и 1950 година и стана првиот Претседател на Европската Заедница за Јаглен и Челик (ЕЗЈЧ) помеѓу 1952 и 1954 година. Во 1955 година, тој беше назначен на т.н. Спаак Комитет проучување на можноста за заеднички пазар во Европа и одигра влијателна улога во подготовката на 1957 година Договорот од Рим кој се основа Европската Економска Заедница (ЕЕЗ). Тој ја доби Карловата нарада истата година. Меѓу 1957 година и 1961 година, тој служеше како втор Генералниот Секретар на НАТО.

По повлекувањето од белиската политика во 1966 година, Спаак починал во 1972 година. Тој останува влијателна фигура во Европската политика и неговото име се носи, меѓу другото, од страна на добротворна фондација, една од зградите на Европскиот Парламент, и метода на преговарање.

Биорафија[уреди | уреди извор]

Пол-Анри Спаак е роден на 25 јануари 1899 во Схарбек, Белгија, во познатото семејство Спак,[1] кое пак оригинално е од Бохуслен во Шведска [2][3] а во 17 век дел од семејството емигрирало во Белгија.

Пол-Анри Спак и неговата сопруга Маргарет Малевез имаат две ќерки. По смртта на Маргарет во август 1964 година, тој се оженил со Симон Дир во април 1965 година. 

ООН[уреди | уреди извор]

Спаак стекнал меѓународна важност во 1945 година, кога бил избран за претседател на првата сесија на Генералното собрание на Обединетите нации. Во текот на третата седница на Генералното Собрание во Париз, Спаак се обратил за делегацијата на Советскиот Сојуз со познатите зборови: "peur de vous" (се плаши од вас).

НАТО[уреди | уреди извор]

Во 1956 година, тој бил избран од страна на Советот на НАТО како Генерален Секретар. Тој ја вршел функцијата од 1957 до 1961 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Paul-Henri Spaak." Almanac of Famous People, 9th edition. Thomson Gale, 2007.
  2. „Profile: Paul-Henri Spaak“. The Observer. UK. 13 January 1946. стр. 6.
  3. „Catherine Spaak Is Wed“. The New York Times. 5 August 1972. стр. 13.