Полумесечев Залив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед на Полумесечевиот Залив со гратчето Обан
Местото Обан во Полумесечевиот Залив, 1977 г.

Полумесечевиот Залив (англ. Half Moon Bay) е залив на источното крајбрежје на Стјуартовиот Остров (Ракиура) во најјужниот дел на Нов Зеланд.

Во заливот е сместено гратчето Обан, главното населено место на Стјуартовиот Остров. Од заливот сообраќа траект до Блаф, на Јужниот Остров на Нов Зеланд. Главна стопанска активност е риболовот, што се одвива со неколку рибарски брода.

Координати: 46°54′S 168°08′E / 46.900° S; 168.133° E / -46.900; 168.133