Обан (Нов Зеланд)

Координати: 46°54′S 168°08′E / 46.900° ЈГШ; 168.133° ИГД / -46.900; 168.133
Од Википедија — слободната енциклопедија
Обан is located in Нов Зеланд
Обан
Обан
Местоположбата на Обан во рамките на Нов Зеланд
Гратчето во 1977 г.
Поглед на Обан и Полумесечевиот Залив.

Обан (англ. Oban) е најголемото населено место на Стјуартовиот Остров, најјужниот населен остров во рамките на архипелагот на Нов Зеланд. Обан се протега на Полумесечевиот Залив (Halfmoon Bay), на Патерсоновиот Мореуз. Местото е поврзано со Јужниот Остров авионски до Инверкаргил, и со траект до местото Блаф.

Местото е наречено по градот Обан во Шкотска,[1] најверојатно заради силното влијание на шкотските доселеници на југот на Нов Зеланд во колонијално време.

Според пописот од март 2001 г. постојаното население на островот броело 387 жители, што е за 30 души помалку од бројот во 1996 г. Околу 80% од жителите живеат во Обан. Според понови проценки населението брои околу 400 жители, а островот бележи умерен стопански раст, особено со развојот на туризмот и владините инвестиции од неколку милиони долари, што се должи на отворањето на националниот парк Ракиура.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]


Предлошка:Southland District

46°54′S 168°08′E / 46.900° ЈГШ; 168.133° ИГД / -46.900; 168.133