Прејди на содржината

Полиц

Координати: 52°58′N 11°37′E / 52.967° СГШ; 11.617° ИГД / 52.967; 11.617
Од Википедија — слободната енциклопедија
Полиц
Место во Аланд
Црквата во Полиц
Црквата во Полиц
Црквата во Полиц
Полиц во рамките на Германија
Полиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ округот Штендал
Општина Аланд
Основни податоци
Површина 19 км2
Надм. височина 17 м
Население 292  (31 декември 2006)
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39615
Повик. бр. 039395
Портал www.pollitz.de
Координати 52°58′N 11°37′E / 52.967° СГШ; 11.617° ИГД / 52.967; 11.617

Полиц (германски: Pollitz) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Аланд.