Пожешка Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пожешка гора
Pleterni-ìki vinogradi na Po+¥e+íkoj gori.jpg
Лозја на Пожешка гора блиску до Плетерница
Највисока точка
Надм. вис.618 м
Координати45°16′55″N 17°34′01″E / 45.28194° N; 17.56694° E / 45.28194; 17.56694Координати: 45°16′55″N 17°34′01″E / 45.28194° N; 17.56694° E / 45.28194; 17.56694
Географија
МестоХрватска

Пожешка Гора е брдо кое се наоѓа јужно од градот Пожега, во регионот на централна Славонија, во Хрватска. Брдото е дел од Славонските планини кои ја опкружуваат Пожешката долина,[1] која е сместена до соседната планина Псуњ, источно од Пожешката гора и  западно од брдото Диљ. Пожешка гора и Диљ се одвоени со јаз низ кој поминува реката Орљава, течејќи  јужно од Пожешката долина. Највисокиот врв на планината е Капавац, 618 метри надморска височина.

Пожечката гора се нарекува уште и Бабја гора,[2] иако тоа име се однесува само на западниот дел на Пожешката гора со потокот Покотина, кој ја претставува источната граница на Бабја гора. Највисокиот врв на Пожешка гора се наоѓа во областа Бабја гора.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Geomorfologija krša Papuka - kap krša u srcu Slavonije - Geografija.hr“. Geografija.hr (хрватски). 2010-01-13. Посетено на 2018-05-22.
  2. „GMP - Muzej u loncu - Čuveni grah bake Danice iz zvečevačke radničke …“. archive.is. 2012-07-31. Посетено на 2018-05-22.
  3. „Opis SPP“. 2016-03-04. Посетено на 2018-05-22.