Пожешка Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пожешка гора
Лозја на Пожешка гора блиску до Плетерница
Највисока точка
Надм. вис.618 м
Координати45°16′55″N 17°34′01″E / 45.28194° СГШ; 17.56694° ИГД / 45.28194; 17.56694Координати: 45°16′55″N 17°34′01″E / 45.28194° СГШ; 17.56694° ИГД / 45.28194; 17.56694
Географија
Пожешка гора на карта

Карта

МестоХрватска

Пожешка Гора е брдо кое се наоѓа јужно од градот Пожега, во регионот на централна Славонија, во Хрватска. Брдото е дел од Славонските планини кои ја опкружуваат Пожешката долина,[1] која е сместена до соседната планина Псуњ, источно од Пожешката гора и  западно од брдото Диљ. Пожешка гора и Диљ се одвоени со јаз низ кој поминува реката Орљава, течејќи  јужно од Пожешката долина. Највисокиот врв на планината е Капавац, 618 метри надморска височина.

Пожечката гора се нарекува уште и Бабја гора,[2] иако тоа име се однесува само на западниот дел на Пожешката гора со потокот Покотина, кој ја претставува источната граница на Бабја гора. Највисокиот врв на Пожешка гора се наоѓа во областа Бабја гора.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Geomorfologija krša Papuka - kap krša u srcu Slavonije - Geografija.hr“. Geografija.hr (хрватски). 2010-01-13. Посетено на 2018-05-22.
  2. „GMP - Muzej u loncu - Čuveni grah bake Danice iz zvečevačke radničke …“. archive.is. 2012-07-31. Архивирано од изворникот на 2012-07-31. Посетено на 2018-05-22.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „Opis SPP“. 2016-03-04. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2018-05-22.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)