Прејди на содржината

Планетоод

Од Википедија — слободната енциклопедија
Три поколенија на марсооди разработени од НАСА: Спирит/Опортујнити, Соџорнер и Кјуриосити

Планетоод (руски: планетоход или ровер (англиски: rover) — средство за истражување на планетарна површина кое е предвидено да се движи на цврстата површина на одредена планета или на други небесни тела кои имаат планетарна маса.

Досега се разработени две возила за одење по вонземски површиини: месечиноодите (за Месечината) и марсоодите (за планетата Марс).

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]