Пица хат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пица хат
Pizza Hut
Видфилијала
Дејностугостителство
Основано15 јуни 1958; пред 65 години (1958-06-15)
Вичита, Канзас, САД
ОсновачиДен Карни
Френк Карни
СедиштеПлано, Тексас, САД[1]
Испостави
13.728 ширум светот (без локациите во Кина, раководени од Јум! Кина, и без Индија, раководени од Јум! Индија) (во 2015)
Производииталијанско-американска кујна
пица • тестенини • пилешки крилца
Мреж. местоpizzahut.com

Пица хат (англиски: Pizza Hut) — американски синџир на ресторани за брза храна основан во 1958 година од браќата Ден и Френк Карни. Компанијата е позната по своето мени од италијанско-американската кујна кое вклучува пици и тестенини, како и прилози и десерти. Пица хат има преку 15.000 ресторани ширум светот и една од најголемите угостителски компании.

Првиот ресторан на Пица хат отворен на 15 јуни 1958 година во Вичита, Канзас

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Inside Pizza Hut's new headquarters in Plano“. Wfaa.com. Архивирано од изворникот на March 8, 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]