Питер Хортон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Питер Хортон на доделувањето на Еми наградите во 1988 година
Питер Хортон на доделувањето на Еми наградите во 1988 година

Питер Хортон (20 август 1953) е американски глумец и режисер. Тој играше улогата на професор Гери Шепард на популарната телевизиска серија thirtysomething до 1991 година.

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Хортон е роден во Белви, Вашингтон на татко ми, кој работел во превозот бизнис. Тој присуствуваше Redwood Висока школа и Принципија колеџ. За време на неговиот рок на thirtysomething, магазинот People го прогласи за еден од "50 најубави луѓе". Хортон дејствувал во телевизиски емисии, вклучувајќи Св друго место, Белата сенка, Далас, Осум е доволно ", во третманот" и Џина Дејвис шоу, играше водечката улога во краткотрајниот серија сулфур, и играше Крејн McFadden во една сезона серија (1982-1983) "Седум невести за седум браќа". Играше Јаков во 1982 игран филм Сплит слика, отец Mahoney во 1986 играниот филм "каде што реката тече црно" Рој Фокс во 1996 филмот "два дена во долина" и одигра Барт во 1984 Стивен Кинг филм Децата на пченка. Тој имаше мала улога во Сиетл Камерон Кроу во романтичната комедија Синглови. Играше Хари Landers во "болница" сатира од Амазон Жените на Месечината (1987 филм) Тој, исто така, се појави во 1997 ТВ филмска верзија на Џон Krakauer книга во воздух: Смртта на Еверест, играјќи Скот Фишер, водачот на катастрофалниот 1996 се искачи на Монт Еверест. Тој исто така беше во филмот Sideout (1990), како Зек Барнс, одредување и надвор екс-одбојката топката шампион. Како режисер, тој има работено на неколку телевизиски серии, вклучувајќи The Shield, thirtysomething, Чудото години, откако и повторно, а во режија на пилот за Вовед во анатомија, како и пилотите за Класа на '96, Birdland, Валкани секси пари, филантроп и реконструкција. Тој во режија на 1990 филм за телевизија "Екстремни Крупен", како и во 1995 година играниот филм The Cure. Како продуцент тој произведува реконструкција (кои тој ко-создадено), осамен ѕвезда, филантроп, политичкото тело (кое исто така, ко-создадено), Вовед во анатомија, шест степени и Убиство во живо (кој тој го напишал приказна за).

Тој се појави во Кој го уби електричниот автомобил? и е во одборот на директори на животната средина Алијансата. Од 2010 година Хортон е извршен продуцент и директор на Вовед во анатомија на ABC, и произведува и насочува емисијата На филантроп.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Хортон беше во брак со Мишел Фајфер (1981-1988), а е во брак со Никол Deputron од 1995 година. Хортон и Deputron имаат две деца. Нивната ќерка Лили е роден во октомври 1999 година, нивната ќерка Руби во 2002 година. Тој е брат-во-закон на Egil Krogh, [се бара извор] поранешен Белата куќа водоводџии член кој беше осуден во скандалот Вотергејт.