Пивото во Азербејџан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пиво Ксирдалан (Xirdalan).

Пивото во Азербејџан е вообичаено произведување на полесни одлежани пива. Од домашно произведените пива, најраспространето е Ксирдалан (Xirdalan), претходно приготвувано од Baki-Castel (BGI), но потоа купено од Baltica во 2008 година.[1] Како спонзор на натпреварот за песна на Евровизија во Баку, Ксирдалан продавал посебни комеморативни лименки и шишиња за Евровизија во 2012 година [2] Други релативно широко распространети брендови вклучуваат Novxanı (приготвено од Bakı-Praqa) [3] и NZS. Пиењето пиво расте во популарност во Азербејџан. За разлика од речиси сите земји од ЗНД, пивските шишиња во Азербејџан се означени со налепница за акциза.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Baltika-Baku website“. Архивирано од изворникот на 2012-04-27. Посетено на 2023-07-29.
  2. Eurovision Xirdalan bottles
  3. Bakı-Praqa website

Надворешни врски[уреди | уреди извор]