Прејди на содржината

Албанска кујна

Од Википедија — слободната енциклопедија

Албанска кујна (албански, Kuzhina Shqiptarе) е националната кујна на албанските луѓе. Во тоа спаѓаат дел на кујните на Албанија, Косово, западна Македонија и Албанците во Србија и Црна Гора. Делумно се додаваат и кујните на Арапите и Арванитите, но овие две се силно под влијание на италијанската и грчката кујна.

Албанската кујна е медитиранска; но исто така покажува ориентални влијанија како дел од балканската кујна. Албанската кујна значително варира од регион до регион.

Особености[уреди | уреди извор]

Шише црвено вино од Драч

Албанската кујна користи различни состојки, Тие вклучуваат различни видови на зеленчук како што се модар патлиџан, пиперка, домат, краставица, зелка и спанаќ, како и житарици како пченица, пченка, јачмен и 'рж. Ориз, компири и грав се состојки на многу други јадења. Од месо се користи јагнешко месо, козјо, говедско и телешко месо, пилешко и друга живина, а исто така понекогаш се користи и свинско месо. Рибата е исто така широко распространета во близина на брегот на морето и големите внатрешни езера. Исто така важни се млечните производи како на приемр јогуртот.

Главниот оброк на денот е ручек. Ова често вклучува салата од свеж зеленчук, како што се домати, краставици, пиперки и маслинки. Мезето е исто така широко распространето. Исто така важни состојки се маслиново масло и сирење, а типичните зачини вклучуваат оригано, нане, црвен пипер, босилек, кромид и лук. Во вообичаените слатки, јасно се чувствува турско-ориенталното влијание.

Регионално, еволуирале делумно различни јадења, исто така има и различни варијанти на исто јадење, кои варираат од област до област, но исто така и од село до село. Недостатокот на пишани рецепти отежнува да се состави сигурна збирка рецепти. Сепак, постојат многу готвачи за албанските јадења од Албанија, Косово и Македонија.

Типични пијалаци вклучуваат гроздова ракија и „раки мани“ (ракија од црница), коњак Скендербеј, турско кафе, еспресо и планински чај. Исто така, Албанија со векови има богата винска култура, која едвај е позната во странство. Со некои јадења исто така се пие матеница.

Култура на јадење[уреди | уреди извор]

Оброкот се отвора со реченицата Për të mirë! (Соодветно, "Добар апетит!", Но буквално се преведува: За доброто на!), Ова се враќа со Faleminderit, edhe ty / ju / juve gjithashtu! (Ви благодарам, вие / вие / и ти!). На крајот на оброкот, јадењето вели „Господ да го размножи!“ Вредно да се спомене албанското гостопримство, кое се рефлектира во раскошно подготвени јадења. Исто така, храната или гостинот се нуди повторно и повторно.

Албанска храна[уреди | уреди извор]

Пилаф јадење од Has
Бурек
Баклава