Петер Шмејхел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петер Шмејхел
MBE
Петер Шмејхел во 2012
Лични податоци
Роден на 18 ноември 1963 (1963-11-18) (59 г.)
Роден во Гладсаксе, Данска
Висина 1.93 m[1]
Позиција голман
Младинска кариера
1972–1975 Хеје-Гладсаксе
1975–1979 Херо
1979–1981 Гладсаксе-Херо Болдклуб [da]
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1981–1984 Гласаксе-Херо 46 (0)
1984–1987 Видовре 78 (6)
1987–1991 Брендби 119 (2)
1991–1999 Манчестер Јунајтед 292 (0)
1999–2001 Спортинг Лисабон 55 (0)
2001–2002 Астон Вила 29 (1)
2002–2003 Манчестер Сити 29 (0)
Вкупно 648 (9)
Репрезентација
1987–2001 Данска 129 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Пeтер Болеслав Шмајхел МБЕ (роден на 18 ноември 1963 година) е дански поранешен професионален фудбалер кој настапувал како голман. За време на осум сезони во англискиот клуб Манчестер Јунајтед, тој бил капитен на клубот до победата во финалето на Лигата на шампионите на УЕФА во 1999 година за да ја комплетира тројната круна. Тој го освоил и УЕФА Евро 1992 година со својата родна земја Данска. Тој е татко на Каспер Шмејхел, голман на француска Ница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Peter Schmeichel - Premier League“. Посетено на 31 March 2022.