Петер Кабат

Од Википедија — слободната енциклопедија

Петер Кабат (25 септември 1977) — унгарски фудбалер .

Петер Кабат

Тој игра како напаѓач или како офанзивен играч од средниот ред. Кабат го освоил својот прв меѓународен медал на 15 ноември 2000 година со победа од 1-0 во Македонија.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Тој бил најдобар стрелец на Вашаш Будимпешта во 2000/01 и во 2002 година па го освоил бугарското првенство и куп со Левски Софија . Кабат е првиот странски играч кој регистрирал три асистенции во А ПФГ, подвиг што го постигна на 6 април 2002 година, во победата на Левски Софија со 3: 1 над Славија Софија .[1] Тој исто така играше во Гезтепе во турската лига во сезоната 2001-2002 и за австриската страна Австрија Картен .

На 16 декември 2010 година, Кабат дал 2 гола за да му помогне на својот тим да победи со 2: 0 против италијанската УК Сампдорија . Ова беа првите освоени бодови од тимот од Дебрецен во групната фаза на турнирот во УЕФА .

Во јуни 2011 година, Кабат се вратил во својот претходен клуб, Уњпест ФК .

Почести[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Левски Софија
  • Група (1): 2001-02
  • Бугарски куп (1): 2001-02
Ујпешт
  • Унгарски куп (1): 2013-14

Поединечно[уреди | уреди извор]

  • Врвен стрелец во унгарската лига (1): 2001

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Чужденец прави рекорд при дебюта си в "А" група“ [A foreigner sets a record on his debut in the A PFG] (бугарски). 7sport.net. 3 March 2015. Посетено на 23 July 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]