Перуќачко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Перуќачко Езеро
Перућачко језеро
Perućačko jezero
Хидроцентралите Перуќац и Баина Башта
ПодрачјеПеруќац
српско-босанско-херцеговска граница
Координати43°58′02″ N; 19°24′11″ E / 43.967125° СГШ; 19.403006° ИГД / 43.967125; 19.403006Координати: 43°58′02″ N; 19°24′11″ E / 43.967125° СГШ; 19.403006° ИГД / 43.967125; 19.403006
Видвештачко езеро
Главни приливиДрина
Главни истециДрина
Сливни земјиБосна и Херцеговина
Србија
Најг. должина54 kм (177,000 ст) км
Најг. ширина1 kм (3,280 ст 10 ин) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
12,4 km2 (4,8 ми) км2
Најг. длабочина60 м (200 ст) м
Зафатнина340,000,000 m3 (1.2×1010 cu ft) км3
Надм. височина290 м (950 ст) м
Населени местаБаина Башта

Перуќачко Езеровештачко езеро на подрачјето на општина Сребреница во Република Српска во Босна и Херцеговина, како и на подрачјето на општина Баина Башта во Србија. Езерото се наоѓа на границата помеѓу Србија и Босна и Херцеговина.

Географија[уреди | уреди извор]

Езерото е создадено со преградување на реката Дрина за потребите на хидроелектраната „Баина Башта“.[1] Езерото е акумулационо и се снабдува со вода од реката Дрина. Вкупната површина на езерото е 12,4 км2, и има капацитет од 340.000.000 м3 вода. Најдлабоката точка во езерото е 60 метри, најголемата должина на езерото е 54 км, најмалата ширина е 150 метри а најголемата е 1000 метри.[1]

Езерото се наоѓа на надморска височина од 290 метри, и најголем дел од езерото се наоѓа во кањонот на реката Дрина, кој почнува на 7 км од браната. Брегот на езерото е стрмен и карпест, кои вертикално паѓаат надолу кон дното на езерото. Поради тоа, во близина на брегот длабочината може да достигне и до 3 до 8 метри. Границата помеѓу државите поминува на половина од езерото.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]