Пегвисомант

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пегвисомант
Клинички податоци
Заштитени имињаSomavert
AHFS/Drugs.commonograph
Licence dataEMA:[[[:Предлошка:Infobox drug/EMA-EPAR]] врска]
Назнака
CAS-број218620-50-9 Yes check.svgОк
ATC кодH01AX01
IUPHAR/BPS7485
DrugBankDB00082 X mark.svgН
UNIIN824AOU5XV Yes check.svgОк
KEGGD05394 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL1201515 X mark.svgН
Хемиски податоци
ФормулаC990H1532N262O300S7
Моларна маса22129.0 g/mol (unpegylated)
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Пегвисомант е рецепторен антагонист на хормонот за раст кој се користи во третманот на акромегалија.[1] Примарно се користи доколку туморот на питуитарната жлезда кој ја предизвикува акромегалијата не може да биде контролиран со хируршка интервенција или зрачење, и употребата на аналози на соматостатинот е неуспешна, но исто така е успешен како монотерапија.[2] Достапен е во облик на прашок за реконституција.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Schreiber, I.; Buchfelder, M.; Droste, M.; Forssmann, K.; Mann, K.; Saller, B.; Strasburger, C.J. (2007). „Treatment of acromegaly with the GH receptor antagonist pegvisomant in clinical practice: Safety and efficacy evaluation from the German Pegvisomant Observational Study“. European Journal of Endocrinology. 156 (1): 75–82. doi:10.1530/eje.1.02312. PMID 17218728.
  2. Freda, Pamela; Gordon, Murray; Kelepouris, Nicky; Jonsson, Peter; Koltowska-Haggstrom, Maria; van der Lely, A. (2015). „Long-Term Treatment with Pegvisomant as Monotherapy in Patients with Acromegaly: Experience from Acrostudy“. Endocrine Practice. 21 (3): 264–74. doi:10.4158/EP14330.OR. PMC 4618502. PMID 25370326.
  3. Scientific Discussion of Somavert (PDF) (Report). European Medicines Agency. 2004.