Патив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Патив (Pattiw) или Западни Острови се острови во сојузната држава Чук во Микронезија. Островите се најзападната територија на сојузната држава и се составени од атолите Хоук, Полуват и Полап[1]. Островите имаат вкупна површина од 7.17 км2 и население од 2,736 жители според пописот од 2000 година. Полуват е дел од песочниот насип Урание (332 км2), а Хоук е југоисточната точка на гребенот Манила (332 км2 ).

Banks[уреди | уреди извор]

Околу островите се наоѓаат песочните насипи:

  • Хичфилд ( 7°44' С, 149°40' И)
  • Лејди Елџин (6°18' С, 149°28' И)
  • Хелен Шоал (5°32' С, 149°08' И)
  • Гребен Ендерби (7°23' С, 149°07' И)
  • Греј Фадер (8°00' С, 148°46' И)- најголем насип и потопен атол
  • Могами (8°23' С, 148°45' И)
  • Којо (8°26' С, 148°24' И)
  • Шин-мацује (7°56' С, 148°21'И)
  • Меклафлин (9°07' С, 148°06' И)
  • Кондор (7°30' С, 148°04' И)

На Патив се наоѓаат четири од 40-те општини на Чук. Општините се Хоук, Полуват, Полап и Таматам (се наоѓа на атолот Полап). Најголема општинае Полуват со 1,015 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 7°09′54″ N; 149°21′48″ E / 7.1649° СГШ; 149.3633° ИГД / 7.1649; 149.3633

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]