Партија на зелените (Унгарија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Партија на зелените
Zöldek Pártja
претседателЛасло Ач
Основана22 јануари 2006
Отцепена одАлијанса на зелени демократи
ИдеологијаЗелена политика
Енвиронментализам
Евроскептицизам
Политичка положбацентар
Народно собрание
0 / 199
Европски парламент
0 / 21
Мрежно место
zoldekpartja.hu
Политика на Унгарија
Политички партии
Избори

Партијата на Зелените (унгарски: Zöldek Pártja ; ZÖP), или едноставно Зелените, е зелена политичка партија во Унгарија, основана во јануари 2006 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Партијата на Зелените била основана во Сехалом на 22 јануари 2006 година од страна на некои рурални гранки на Алијансата на зелените демократи (АЗД) под раководство на претприемачот Ласло Ач, кој го напуштил АЗД непосредно пред парламентарните избори во 2006 година. Во следните недели, други АЗД организации се приклучија на новата партија. Зелените ја усвои својата програма од АЗД, во која се бара рационализација на енергетскиот менаџмент и развој на земјоделски техники кои ја штитат животната средина.[1] Партијата на зелените имала 11 поединечни кандидати и 3 окружни регионални листи на парламентарните избори во 2006 година, каде што добила 2.870 гласови (0,05%). Спротивно на тоа, АЗД на Ѓорѓ Дропа добил само 95 гласови. Партија на зелените не се кандидираше на изборите за Европскиот парламент во 2009 година и на парламентарните избори во 2010 година.[2]

Зелените повторно се активираа за парламентарните избори во 2014 година . Партијата беше во можност да назначи 33 поединечни кандидати, вклучувајќи го и поранешниот астронаут Берталан Фаркаш,[3] и национална листа. Конечно, Зелените добиле 18.557 гласови (0.37%), заедно со Унгарската работничка партија, единствената вонпарламентарна партија која добила повеќе гласови отколку бараните купони за предлози.[4]

Изборни резултати[уреди | уреди извор]

Национално собрание[уреди | уреди извор]

Изборна година Национално собрание Влада
# нацелокупни гласови
% одцелокупното гласање
# наосвоени се вкупно места
+/-
2006 година
2.870
0.05%
0 / 386
вонпарламентарна
2014
18,557
0,37% (# 8)
0 / 199
0 вонпарламентарна

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vida 2011, стр. 471.
  2. Nohlen, D & Stöver, P (2010) Избори во Европа: Прирачник за податоци , стр. 899.
  3. „Farkas Bertalan is elindulhat“. 2014-03-03. Посетено на 2015-11-26.
  4. „Saját magukat leplezték le a kamupártok“. 2014-04-07. Посетено на 2015-11-26.