Парк „Лисиче“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лисиче
Парк Лисиче - Горно Лисиче (2).jpg
Карта
ВидУрбан парк
МестоГорно Лисиче, Скопје, Македонија
Површина97,000 м2
Отворен28 јули 2016
СопственикCoat of arms of Aerodrom Municipality, 2012-present.svg Аеродром
СтатусОтворен

Паркот Лисичеградски парк сместен во северот на населбата Горно Лисиче, Скопје, покрај реката Вардар.

Историја[уреди | уреди извор]

Првично според планот, паркот требал да го носи име „Рајска градина“. Паркот излегол како идеја од седница на Владата во 2012 година кога било најавено дека заеднички ќе го градат Владата и Општина Аеродром.[1] Паркот бил отворен на 28 јули 2016 година.[2]

Особености и содржина[уреди | уреди извор]

Паркот гледан од исток.

Паркот е со вкупна површина од 97,000 м2, уреден со летниковци, дрвеста и тревна вегетација.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Рајската градина во Аеродром од 15 милиони евра ќе ги чека изборите, огласот поништен“. sdk.mk. 27 октомври 2016. Архивирано од изворникот на 29 октомври 2016. Посетено на 15 септември 2021.
  2. „Изграден паркот покрај кејот на Вардар во Ново Лисиче“. sdk.mk. 5 април 2017. Архивирано од изворникот на 12 јуни 2017. Посетено на 15 септември 2021.