Парк на природата Биоково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пејзаж во повисоките делови на паркот на природата

Парк на природата Биоково — најдоминантното присуство на јужниот далматински брег. Прогласен за парк на природата во 1981 година, овој планински бедем се кули на 1500 метри над ривиерата Макарска (Makarska Riviera) и нуди прекрасен поглед кон морето и околните острови. Тоа е една од најпопуларните дестинации во Хрватска за планинари со огромен број патеки кои вртат по ридовите покрај маслинови градини, лозја и борови шуми. Масивот Биоково, кој се протега на 36 километри по должината на крајбрежјето и девет километри на копно, се спушта во низа рапави варовнички карпи и чисти карпи прошарани со пештери, јами и дупки. Најпопуларна дестинација за планинарење и планинарење е Vosac (1421 метар) кој e на 2,5 километри од Макарска.[1]

Паркот на природата зафаќа површина од 19.550 хектари и највисока точка е Свети Јура (1762 метри).[2]

Поради својата релативност, паркот на природата е домаќин на многу ендемски растителни видови, на пример, Biokovo bellflower. Значајно обележје за природата Ботаничката градина Kotisina (Kotisina Botanical Garden) е исто така во регионот (се наоѓа на три километри од Макарска).

Дел од Zabiokovlje е во паркот за природа Биоково.

Геологија[уреди | уреди извор]

Центар за посетители во Макарска

На крајот на ерата на креда (Cretaceous era), пред околу 65 милиони години, африканската плоча започнала со евроазиската плоча. Стеснувањето на океанот предизвикал силни тектонски нарушувања, правејќи ги хоризонталните слоеви да се стуткаат, да се скршат и да се појават над морската површина, формирајќи планински масиви како Алпите и Динаридите, на кои им е Биоково. На овој начин античкиот океан Tethys во голема мера исчезна и неговите остатоци се денешното Средоземно море.[3]

Материјалот во долните делови кон морето и од спротивната страна на Zagorje главно се состои од Eocene Flysch sediments, додека повисоките делови се обликувани во карбонатни седиментни карпи.[3]

Растителност[уреди | уреди извор]

Растителноста во паркот на природата Биоково е разновидна и богата, бидејќи е мешавина од најстарите средоземни, бореални и централни понови цветни елементи.[4] На пример, drypis spinosa, moltkia petraea, salvia officinalis, lilium martagon, campanula portenschlagiana, edraianthus pumilio, various pines (Далматинскиот црн бор, Aleppo pine)

Наводи[уреди | уреди извор]

  43°20′ N; 17°04′ E / 43.33° СГШ; 17.06° ИГД / 43.33; 17.0643°20′ N; 17°04′ E / 43.33° СГШ; 17.06° ИГД / 43.33; 17.06

  1. „Biokovo Mountain and Nature Park“. Croatiatraveller.com. Посетено на 29 јуни 2021.
  2. „Nature Park Biokovo“. Parksdinarides.org. Архивирано од изворникот на 2021-06-29. Посетено на 2021-06-29.
  3. 3,0 3,1 „Nature Park Biokovo - Geology“. www.pp-biokovo.hr (англиски). Архивирано од изворникот на 2021-07-26. Посетено на 2021-06-29.
  4. „Nature Park Biokovo - Vegetation“. www.pp-biokovo.hr (англиски).