Буков крин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Буков крин
Буков крин
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносемени
Нерангирано: Монокотиледони
Ред: Лилјани
Семејство: Лилјани
Род: Лилјан
Вид: L. martagon
Научен назив
Lilium martagon
Л.

Буков крин или мартагон[1] (лат. Lilium martagon) е вид на лилјан. Автохтониот ареал му е доста широк, протегајќи се од централна Европа до северна Азија, Монголија и Кореја. Познати се неколку подвидови. Растението се вкоренува од стебло, и достигнува височина од 1–2 m. Цветот му е претежно розово-виолетов со темни дамки, но знае прилично да варира, од скоро бел, па сè до скоро црн. Цветовите му се миризливи. Секое растение има голем број цветови, со тоа што побујните имаат дури и по 50.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • The European Garden Flora, 1986.
  1. „Мартагон“ Архивирано на 17 мај 2021 г. - Набу речник (македонски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]