Паредес де Нава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Передес де Нава, Шпанија
Поглед кон црквата „Свети Мартин“
Поглед кон црквата „Свети Мартин“
Знаме на Передес де Нава, ШпанијаАмблем на Передес де Нава, Шпанија
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаПаленсија
ОпштинаПередес де Нава
Површина
 • Вкупна129 км2 (50 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно2.293
 • Густина17,8/км2 (460/ми2)
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)

Паредес де Нава (шпан. Paredes de Nava) — гратче (општина) во провинцијата Паленсија, Кастиља и Леон, Шпанија. Според пописот од 2004 (ИНЕ), местото брои 2,293 жители.

Передес де Нава е родно место на ренесансниот сликар Педро Беругете (1450-1504).

Координати: 42°09′N 4°41′W / 42.150° СГШ; 4.683° ЗГД / 42.150; -4.683