Параклис „Св. Атанасиј“ - Колицко

Координати: 42°01′04.3″N 21°48′57.9″E / 42.017861° СГШ; 21.816083° ИГД / 42.017861; 21.816083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј

Поглед на параклисот

македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Парохија Клечовска
Местоположба

Карта

Координати 42°01′04.3″N 21°48′57.9″E / 42.017861° СГШ; 21.816083° ИГД / 42.017861; 21.816083
Место Колицко
Општина Куманово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — параклис во кумановското село Колицко. Сместен е во самото село.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]