Панче Блажески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панче Блажески
Pance Blazeski.jpg
Роден 1924 година
Тетово, Македонија под окупација на Кралство СХС
Починал февруари, 1944 година
Ракле, Прилепско, Македонија
Националност Македонец

Панче Лазаров Блажески ( 1924 во Тетово1944 во Ракле, Прилепско) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден бил во Тетово, но живеел во Кичево. По завршувањето на основното училиште учел гимназија, но поради тешките услови го прекинал школувањето и почнал да го учи часовникарскиот занает. За време на окупацијата бил активен член на Спортскиот клуб „Кичево“ каде бил воспитуван во духот на народно-ослободителното движење. Во есентта 1943 година заминал партизан во редовите на Баталјонот „Мирче Ацев“, а потоа станал борец во Првата македонско-косовска бригада. Со Бригадата учествувал во познатиот Февруарски поход во Егејска Македонија. По борбите кај Богомила во февруари 1944 година, останал со групата која била отцепена од главнината на Бригадата ѝ кај селото Ракле (Прилепско) се убиени од бугарските фашисти заедно со Љубица Богеска.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ристоски и други, Душан (1982). Слободата беше нивниот идеал. Кичево: Музеј - Западна Македонија во НОВ - Кичево. стр. 42.