Панаѓуриште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панаѓуриште
Панагюрище
Panagyurishte-from-the-Monument-Hilltop.jpg
Грб на Панаѓуриште
ДржаваБугарија
ОбластПазарџик
Управа
 • ГрадоначалникНикола Белишки
Надм. вис.&10000000000000550000000550 м
Население (2021)[1]
 • Градско15,275
 • Градскo21.430
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код4500
Повик. бр.0357

Панаѓуриште (бугарски: Панагюрище) е град во Пазарџишката област, јужна Бугарија, сместен во мала долина во планината Средна Гора. Се наоѓа на 91 km источно од Софија, 43 km северно од Пазарџик. Градот е седиште на истоимената Општина Панаѓуриште. Панаѓуриште е важен индустриски и економски центар. Според пописот од 2021, во градот живееле 15,275 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]