Палата на мирот

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 52°05′12″ N; 4°17′44″ E / 52.0866° СГШ; 4.2955° ИГД / 52.0866; 4.2955

Палата на мирот
холандски: Vredespaleis
Палатата на мирот во Хаг
Карта
Општи податоци
СтилНеоренесанса
ГрадХаг
ЗемјаХоландија
Координати52°05′12″ N; 4°17′44″ E / 52.0866° СГШ; 4.2955° ИГД / 52.0866; 4.2955
Сегашни станариМеѓународниот суд на правдата и Постојаниот арбитражен суд
Темелот удрен1907
Отворена28 August 1913
Трошок за изградбаUS$1.5 million ($40.000.000, adjusted for inflation)
СопственикКарнеги Фондација (Холандија)
ПрипадностООН
Проектирање и изградба
АрхитектЛуис М. Кордонир
НаградиЕвропско наследство
Портал
vredespaleis.nl

Палата на мирот — административна зграда на меѓународното право во Хаг, Холандија. Во неа се наоѓа Меѓународниот суд на правдата, Постојаниот арбитражен суд (СПС), Хашката академија за меѓународно право и Библиотеката на палатата на мирот.

Палатата официјално била отворена на 28 август 1913 година и првично била изградена за да обезбеди дом за СПС, суд создаден од Хашката конвенција од 1899 година.[1] Андреј Диксон Вајт, чии напори биле инструменти за создавање на судот [2] обезбедени од шкотско-американскиот челичен магнат Ендру Карнеги 1,5 милиони долари (40.000.000 долари, прилагодени за инфлација) за изградба на Палатата на мирот.[1] На 8 април 2014 година, на Палатата на мирот ѝ бил доделен називот „Европско наследство“.

Историја[уреди | уреди извор]

Палатата на мирот во Хаг
Палатата на мирот во Хаг

Градбата на палатата започнала во 1907 година и завршена била со инаугурационата церемонија на 28 август 1913 година. Пред капијата е поставен пламен на вечниот мир.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Suter, Keith (1986). Alternative to War: Conflict Resolution and the Peaceful Settlement of International Disputes. 2. Women's International League for Peace and Freedom. стр. 100. ISBN 9780909506155.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2018-07-14. Посетено на 2018-10-09.