ПУ „Св. Климент Охридски“ - Самоков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Св. Климент Охридски“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Македонски Брод
Наречено по: Св. Климент Охридски
Нас. место: Самоков
Адреса: с. Самоков
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Св. Климент Охридски“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Св. Климент Охридски“ - Самоков; скратено: ПООУ „Св. Климент Охридски“) — подрачно основно училиште во селото Самоков, составен дел на истоименото училиште од градот Македонски Брод.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот светец и просветител Свети Климент Охридски.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Самоков, на почетокот од некогашниот општински центар на поранешната истоимена општина.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПУ Самоков“. македонски: ОУ „Св. Климент Охридски“ - Македонски Брод. Посетено на 8 ноември 2017.

Координати: 41°40′57″N 21°08′51″E / 41.68250° N; 21.14750° E / 41.68250; 21.14750