ПУ „Св. Климент Охридски“ - Разловци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Климент Охридски

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Делчево
Наречено по: Св. Климент Охридски
Нас. место: Разловци
Адреса: с. Разловци
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Св. Климент Охридски“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Св. Климент Охридски“ - Разловци; скратено: ПООУ „Св. Климент Охридски“) — подрачно основно училиште во селото Разловци, составен дел на истоименото училиште од градот Делчево.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот светец и просветител Свети Климент Охридски.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Разловци.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Основно општинско училиште „Св. Климент Охридски". Општина Делчево. 2013-10-13. Архивирано од изворникот на 2019-03-21. Посетено на 2019-03-05.

Координати: 41°50′39″N 22°46′11″E / 41.84417° СГШ; 22.76972° ИГД / 41.84417; 22.76972