ОУ „Св. Климент Охридски“ - Делчево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Св. Климент Охридски“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Делчево
Наречено по: Св. Климент Охридски
Нас. место: Делчево
Адреса: бул. „Методи Митевски - Брицо“ бб
Основни информации
Директор: Горан Димитровски
Настава на: македонски
Контактни информации
Мреж. место svklimentohridskidelcevo.wordpress.com/

Основно училиште „Св. Климент Охридски“ (официјално: Основно општинско училиште „Св. Климент Охридски“ - Делчево; скратено: ООУ „Св. Климент Охридски“) — централно основно училиште во градот Делчево.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Училиштето е основано во 1996 г. од страна на Министерството за образование наука и култура а со децентрализацијата на локалната самоуправа, основач е Општина Делчево.

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во составот на училиштето влегуваат следниве подрачни училишта:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 30.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Координати: 41°48′42″N 22°14′12″E / 41.81167° N; 22.23667° E / 41.81167; 22.23667