ПУ „Св. Климент Охридски“ - Град

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Св. Климент Охридски“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Делчево
Наречено по: Св. Климент Охридски
Нас. место: Град
Адреса: с. Град
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Св. Климент Охридски“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Св. Климент Охридски“ - Град; скратено: ПООУ „Св. Климент Охридски“) — подрачно основно училиште во селото Град, составен дел на истоименото училиште од градот Делчево.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот светец и просветител Свети Климент Охридски.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Град, на самото сретсело, веднаш до старото училиште.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Основно општинско училиште "Св. Климент Охридски". Општина Делчево. 2013-10-13. Посетено на 2019-03-05.

Координати: 41°56′19″N 22°50′21″E / 41.93861° N; 22.83917° E / 41.93861; 22.83917