ПУ „Манчу Матак“ - Подвис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манчу Матак

Поглед на училиштето
Поглед на училиштето
Место
Општина: Општина Кривогаштани
Наречено по: Манчу Матак
Нас. место: Подвис
Адреса: с. Подвис
Основни информации
Основано: 1998
Број на ученици: 2
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Манчу Матак“ (официјално: Подрачно основно училиште „Манчу Матак“ - Подвис; скратено: ПОУ „Манчу Матак“) — подрачно основно училиште во селото Подвис, составен дел на истоименото училиште во селото Кривогаштани.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото Подвис.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик во 2 паралелки со вкупно 2 ученици.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Годишна програма“. ОУ „Манчу Матак“ - Кривогаштани. Посетено на 2022-01-05.

Координати: 41°23′33″N 21°19′30″E / 41.39250° СГШ; 21.32500° ИГД / 41.39250; 21.32500