ПУ „Даме Груев“ - Пеширово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Даме Груев

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Свети Николе
Наречено по: Даме Груев
Нас. место: Пеширово
Адреса: с. Пеширово
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Даме Груев“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Даме Груев“ - Пеширово; скратено: ПООУ „Даме Груев“) — подрачно основно училиште во селото Пеширово, составен дел од истоименото училиште во селото Ерџелија.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Даме Груев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во крајниот јужен дел од селото, во непосредна близина на црквата „Св. Прохор Пчински“.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава во 1 комбинирана паралелка. Наставата се изведува на македонски наставен јазик.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „За училиштето – ООУ „Даме Груев" – Ерџелија“. Посетено на 21 април 2021.

Координати: 41°49′13.3″N 21°59′02.5″E / 41.820361° СГШ; 21.984028° ИГД / 41.820361; 21.984028