ОУ „Даме Груев“ - Ерџелија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Даме Груев

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Свети Николе
Наречено по: Даме Груев
Нас. место: Ерџелија
Адреса: с. Ерџелија
Местоположба

Основни информации
Број на ученици: 213[1]
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Даме Груев“ (официјално: Основно општинско училиште „Даме Груев“ - Ерџелија; скратено: ООУ „Даме Груев“ - Ерџелија) — централно основно училиште во селото Ерџелија. Училиштето се наоѓа во самото село, покрај главната улица.

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски народен херој Даме Груев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Училишниот двор

Централниот објект на основното училиште се наоѓа во средишниот дел на селото Ерџелија.

Историја[уреди | уреди извор]

Училиштето било основано во 1966 година.[1]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настсава во една смена со 5 паралелки во одделенска настава и 6 паралелки во предметна настава. Наставата се изведува на македонски наставен јазик.[1]

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во составот на училиштето влегуваат следниве подрачни училишта:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „За училиштето – ООУ „Даме Груев" – Ерџелија“. Посетено на 2021-04-03.

Координати: 41°50′00″N 22°01′59″E / 41.83333° СГШ; 22.03306° ИГД / 41.83333; 22.03306