Црква „Св. Прохор Пчински“ - Пеширово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Прохор Пчински
Црква „Св. Прохор Пчински“ - Пеширово 3.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Втора светиниколска
Местоположба

Координати 41°49′13.7″N 21°59′04.7″E / 41.820472° СГШ; 21.984639° ИГД / 41.820472; 21.984639Координати: 41°49′13.7″N 21°59′04.7″E / 41.820472° СГШ; 21.984639° ИГД / 41.820472; 21.984639
Место Пеширово
Општина Свети Николе
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Прохор Пчински
Изградба 18 ноември 2001
Архитектонски опис

Свети Прохор Пчински — главна селска црква во селото Пеширово.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Цквата е сместена во крајниот јужен дел од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелник за изградба на црквата бил поставен на 18 неомври 2001 година од страна на Митрополитот Брегалнички г. Агатангел.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со полукружна апсида на источната страна и цилиндрична купола којашто содржи осум монофори. Главниот влез на црквата се наоѓа на западната страна, а црквата има спореден влез на јужната страна. Над главниот и споредниот влез, како и на северната страна има баџа со монофора. Монофора има и на апсидата. Трите баџи заедно со апсидата образуваат крст. Објектот е обоен во бела боја и е покриен со лимен кров.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 28. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Светиниколски парохии Архивирано на 15 април 2021 г.“. Брегалничка епархија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]