ПУ „Даме Груев“ - Долно Оризари

Координати: 41°03′01.6″N 21°22′45.8″E / 41.050444° СГШ; 21.379389° ИГД / 41.050444; 21.379389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Даме Груев

Поглед на подрачното основно училиште „Даме Груев“
Поглед на подрачното основно училиште „Даме Груев“
Место
Општина: Општина Битола
Наречено по: Даме Груев
Нас. место: Долно Оризари
Адреса: с. Долно Оризари
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Даме Груев“ (официјално: Подрачно основно училиште „Даме Груев“ - Долно Оризари; скратено: ПОУ „Даме Груев“) — подрачно основно училиште во селото Долно Оризари, составен дел на истоименото училиште во Битола.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Даме Груев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа на ширина сместена во средишниот дел од селото.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Организација на работата во училиштето“. македонски: ОУ „Даме Груев“ - Битола. Посетено на 1 август 2019.

41°03′01.6″N 21°22′45.8″E / 41.050444° СГШ; 21.379389° ИГД / 41.050444; 21.379389