Оуквил (Онтарио)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Град Оуквил
Град
Центарот на Оуквил
Центарот на Оуквил
Гесло: Avancez/Go Forward (македонски) Одиме напред
Координати: 43°27′N 79°41′W / 43.450° СГШ; 79.683° ЗГД / 43.450; -79.683
Држава Канада
Провинција Онтарио
регионХалтон
Вард6
Соседства12
Создаден1827
Управа
 • ГрадоначалникРоб Бартон
 • Владино ТелоОпштина Оуквил
Површина
 • Вкупна138,51 км2 (53,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000173000000173 м
Население (2006)
 • Вкупно165,613 population
 • Густина1.195,2/км2 (30,960/ми2)
 [1]
Часовен појасИсточно (EST) (UTC−5)
 • Лете (ЛСВ)EDT (UTC−4)
Поштенски кодL6(H,J,K,L,M)
Мреж. местоTown of Oakville Official Website
[1] Stats Canada

Оуквил (на англиски: Oakville) — град во регионот Халтон, на езерото Онтарио во Јужно Онтарио, Канада. Според извештајот од 2006 година, градот има 165.613 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1807 година британски доселеници ја населиле областа што ја опркужува улицата „Дунда“, како и брегот на езерото Онтарио.

Наводи[уреди | уреди извор]