Основен суд Ресен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Основен суд Ресен — суд со основна надлежност сместен во градот Ресен и го опфаќа подрачјето на општината Ресен.[1]

Судот во Ресен ја извршува судската власт во прв степен во рамките на гореспоменатата општини. Основниот суд во Ресен одлучува за сите дела во прв степен по кривични дела и прекршоци извршени на подрачјето на општината Ресен.

Историја[уреди | уреди извор]

Основниот суд во Ресен, како и останатите судови во Македонија, бил основан со Повелбата на Президиумот на АСНОМ за устројство на првите судови во Македонија на 31 март 1945 година. Најпрвин работел како судско одделение, а од 1974 година работи како редовен суд.

Внатрешна организација[уреди | уреди извор]

Основниот суд во Ресен е поделен на пет одделенија: приемно, граѓанско, прекршочно, кривично и извршно одделение. На почетокот во 1945 година работел во долниот кат на куќата на Котларовци, сместена на ул. „29 Ноември“, спроти зградата на Сарајот. По 1996 година, судот е сместен во нова зграда во центарот на градот.

Претседатели на судот[уреди | уреди извор]

Од неговото основање во 1978 година, претседатели на ОС Ресен биле следниве:

  • Киро Никовски

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Закон за судовите“ (PDF). Министерство за правда на Македонија. Службен весник на Република Македонија. Посетено на 23 октомври 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°5′24″N 21°00′40″E / 41.09000° СГШ; 21.01111° ИГД / 41.09000; 21.01111