Орокенски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Орогенски јазик
Зборуван во: НР Кина 
Регион: Внатрешна Монголија
Вкупно говорници:
Јазично семејство: алтајски
 Тунгуски јазици
  Орогенски јазик 
Писмо: Орогенска азбука
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2:
ISO 639-3: Orh

Орогенски е тунгуски јазик што се зборува во НР Кина. Јазикот се зборува во регионот Внатрешна Монголија и е зборуван од околу 1200 луѓе. Има два дијалекта и тоа ганкуиски дијалект и хеилонгџијангски дијалект. Ганкуискиот е стандардниот орогенски јазик.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик