Опсада на Манцикерт (1054)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опсада на Манцикерт (1054)
Дел од Римско-селџучките војни
Датум 1054
Место Манцикерт, Иберија, Римска Империја
39°08′41″N 42°32′21″E / 39.14472° СГШ; 42.53917° ИГД / 39.14472; 42.53917Координати: 39°08′41″N 42°32′21″E / 39.14472° СГШ; 42.53917° ИГД / 39.14472; 42.53917
Исход Римска победа
Завојувани страни
Римска Империја Селџучко Царство
Команданти и водачи
Василиј Апокап Тогрул
Сила
непознато непознато
Жртви и загуби
непознато непознато

Опсадата на Манцикерт во 1054 година ― успешна одбрана на градот Манцикерт од страна на римските сили под водство на Василиј Апокап против Селџуците предводени од султанот Тогрул.

Опсада[уреди | уреди извор]

Тогрул го опколил Манцикерт триесет дена користејќи секакви машини за опсада, но градот се одбранил.[1] Еден историски извештај ја наведува успешната одбрана од употребата на лесни желки од страна на Селџучите, подвижните засолништа што ги штителе луѓето и опсадното оружје од ракетен оган. Се вели дека Василиј складирал наострени големи греди, кои биле фрлени врз желките што напредувале, превртувајќи ги притоа.[2] Самиот град можел да го издржи нападот поради тројниот ѕид и пристапот до изворска вода.[1]

Седумнаесет години подоцна, Селџулите ќе доживеат поголем успех против Роман Диоген под водство на Алп Арслан на истото место, при што градот паднал заедно со познатиот римски пораз во 1071 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Скилица, Јован (2010). Јован Скилица: Синопсис на историјата, 811–1057: Преводи и белешки. Преведено од Wortley, John. Кембриџ, Обединето Кралство: Cambridge University Press. стр. 432. ISBN 9780521767057.
  2. Chatzelis, Georgios (2019). Byzantine Military Manuals as Literary Works and Practical Handbooks: The Case of the Tenth-Century Sylloge Tacticorum. Oxon: Routledge. стр. 2052. ISBN 9781138596016.
  3. McGeer, Eric; Nesbitt, John; Oikonomides, Nicolas (2001). Catalogue of Byzantine Seals at Dumbarton Oaks and in the Fogg Museum of Art: The East, Volume 4. Washington, D.C.: Dumbarton Oaks. стр. 156. ISBN 088402282X.