Оливска катедрала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оливска катедрала
Bazylika archikatedralna w Gdańsku-Oliwie
Oliwa kathedraal.jpg
Основни податоци
Место Олива, Гдањск, Полска
Припадност Римокатоличка црква
Осветен 14 август 1594
Статус активна
Материјали тула

Оливската катедрала (полски: Bazylika archikatedralna w Gdańsku-Oliwie) е црква која се наоѓа во Олива, Гдањск, Полска.

Наводи[уреди | уреди извор]