Олд Роуд Таун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олд Роуд Таун
Old Road Town
Mестоположба
Координати

Erioll world.svg 17°19′″, 62°48′″

Часовен појас UTC -4
Општи податоци
Име
- изворно
Олд Роуд Таун
  Old Road Town
Управа
Држава Свети Кристофер и Невис
Остров Свети Кристофер
Парохија Сент Томас Мидл Ајланд
Географија
Клима тропска
Население
Население 1.600

Олд Роуд Таун (англиски: Old Road Town) е мало гратче (село) на островот Свети Кристофер во карипската држава Свети Кристофер и Невис. Гратчето се наоѓа на западниот брег на островот, јужно од Мидл Ајланд. Градот е прв град основан од Британците на Карипските Острови[1]. Гратчето има околу 1.600 жители. Во близина на гратчето има петроглифи.

Историја[уреди | уреди извор]

Гратчето било населено на 28 јануари 1624 година од Сер Томас Варнер и неговата жена Ребека, неговиот син Едвард и уште 14 други лица. Доселениците имало краткотрајни добри односи со локалниот народ Кариби. Доселениците не се доселиле поради шеќерната трска, туку се доселиле поради производство на тутун. Новата британска колонија почнала да се развива и се создале нови населени места. До 1727 година Бастер станал главен град на колонијата по истерувањето на Французите во 1713 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 17°19′N 62°48′W / 17.317° N; 62.800° W / 17.317; -62.800