Мидл Ајланд (Свети Кристофер и Невис)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мидл Ајланд
Middle Island
Mестоположба
Координати

Erioll world.svg 17°19′24″, 62°48′13″

Часовен појас UTC -4
Општи податоци
Име
- изворно
Мидл Ајланд
  Middle Island
Управа
Држава Свети Кристофер и Невис
Остров Свети Кристофер
Парохија Сент Томас Мидл Ајланд
Географија
Надморска височина 18 m
Население
Население 902

Мидл Ајланд (англиски: Middle Island) е мало гратче (село) на островот Свети Кристофер во Свети Кристофер и Невис. Мидл Ајланд е главен административен центар на парохијата Сент Томас Мидл Ајланд. Гратчето има околу 902 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]