Облакодер „Истанбулски Сафир“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Истанбулски Сафир
Sapphire-Istanbul.jpg
A view of the tower from Büyükdere Avenue
Општи податоци
Статус отворен
Тип Станбен
Место Улица Бујукдере, Левент, Истанбул, Турција
Координати 41°05′06.28″ СГШ 29°00′21.96″ ИГД / 
Отворена 4 март 2011[1]
Трошок за изградба US$150,000,000
Висина
Антена 261 м (856 ст)
Покрив 238 м (781 ст)
Технички податоци
Катови 54 (над земја)
10 (под земја)
64 (вкупно)
Подна површина 165,139 m2 (1,777,540 sq ft)[2]
Проектирање и изградба
Архитект Tabanlıoğlu Architects
Изведувач Kiler GYO
Наводи
[3]

Истанбулски Сафироблакодер кој се наоѓа во централната деловна област Левент, во Истанбул, Турција. Од 2016 година, ова е највисоката зграда во Истанбул и Турција. Истанбулски Сафир била четврта највисока зграда во Европа кога нејзината изградба била завршена во 2010 година[3] и прв еколошки облакодер на земјата. Објектот има 54 спрата над нивото на земјата, од кои 47 спрата од објектот се наменети за станбена употреба[3], голем паркинг простор, трговски центар и.т.н. Објектот може да се пофали со висина од над 238 метри надморска височина, додека зградата има целокупна конструктивна висина од 261 метри, вклучувајќи го и неговиот штит, кој е дел од дизајнот, а не радио антена[3]

Објектот бил дизајниран од страна на компанијата Табанлиоглу, и денеска се состои од луксузни продавници и деловни простории, а е управувана од компанијата Kiler GYO[3].Во близина на облокадерот поминува Европскиот пат Е80 и мостот Фатих Султан Мехмет. Зградата има директен пристап до станицата на метрото во Левент на улицата Бујукдере, во реонот на Шишли.

Наводи[уреди | уреди извор]