Облакодер „Истанбулски Сафир“

Координати: 41°5′6.28″N 29°0′21.96″E / 41.0850778° СГШ; 29.0061000° ИГД / 41.0850778; 29.0061000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Истанбулски Сафир
A view of the tower from Büyükdere Avenue
Карта
Општи податоци
Статусотворен
ВидСтанбен
МестоУлица Бујукдере, Левент, Истанбул, Турција
Координати41°5′6.28″N 29°0′21.96″E / 41.0850778° СГШ; 29.0061000° ИГД / 41.0850778; 29.0061000
Отворена4 март 2011[1]
Трошок за изградбаUS$150,000,000
Висина
Антена261 м (856 ст)
Покрив238 м (781 ст)
Технички податоци
Катови54 (над земја)
10 (под земја)
64 (вкупно)
Подна површина165,139 m2 (1,777,540 sq ft)[2]
Проектирање и изградба
АрхитектTabanlıoğlu Architects
ИзведувачKiler GYO
Наводи
[3]

Истанбулски Сафироблакодер кој се наоѓа во централната деловна област Левент, во Истанбул, Турција. Од 2016 година, ова е највисоката зграда во Истанбул и Турција. Истанбулски Сафир била четврта највисока зграда во Европа кога нејзината изградба била завршена во 2010 година[3] и прв еколошки облакодер на земјата. Објектот има 54 спрата над нивото на земјата, од кои 47 спрата од објектот се наменети за станбена употреба[3], голем паркинг простор, трговски центар итн. Објектот може да се пофали со висина од над 238 метри надморска височина, додека зградата има целокупна конструктивна висина од 261 метри, вклучувајќи го и неговиот штит, кој е дел од дизајнот, а не радио антена[3]

Објектот бил дизајниран од страна на компанијата Табанлиоглу, и денеска се состои од луксузни продавници и деловни простории, а е управувана од компанијата Kiler GYO[3].Во близина на облокадерот поминува Европскиот пат Е80 и мостот Фатих Султан Мехмет. Зградата има директен пристап до станицата на метрото во Левент на улицата Бујукдере, во реонот на Шишли.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Emlak Haberleri: "Istanbul Sapphire 4 Mart'ta açılıyor". Архивирано од изворникот на 2011-03-08. Посетено на 2018-05-02.
  2. „Sapphire Tower“. Skyscraper Center. CTBUH. Посетено на 14 November 2017.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Emporis: Istanbul Sapphire