ОУ „Христо Узунов“ - Другово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Христо Узунов

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Кичево
Наречено по: Христо Узунов
Нас. место: Другово
Адреса: с. Другово
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации
Е-пошта hristouzunov.cou.drugovo@gmail.com
Телефон 045 266 177

Основно училиште „Христо Узунов“ (официјално: Основно општинско училиште „Христо Узунов“ - Другово; скратено: ООУ „Христо Узунов“) — централно основно училиште во селото Другово. Училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото Другово.

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски револуционер Христо Узунов.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа на самото сретсело во Другово.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°28′59.42″N 20°55′22.77″E / 41.4831722° СГШ; 20.9229917° ИГД / 41.4831722; 20.9229917