ОУ „Славејко Арсов“ - Подмочани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Славејко Арсов“

Поглед на централното училиште во Подмочани
Поглед на централното училиште во Подмочани
Место
Општина: Општина Ресен
Наречено по: Славејко Арсов
Нас. место: Подмочани
Основни информации
Број на ученици: 99 (2017/2018 г.)[1]
Настава на: македонски
Контактни информации
Е-пошта slavejkoarsovp@yahoo.com
Телефон 047/489-090

Основно училиште „Славејко Арсов“ (официјално: Основно општинско училиште „Славејко Арсов“ - Подмочани; скратено: ООУ „Славејко Арсов“) — основно училиште во селото Подмочани, кое претставува централно за околните села.

Историја[уреди | уреди извор]

Училиштето е сместено на самата граница помеѓу селата Грнчари и Подмочани, во зградата на поранешниот задружен дом, изграден околу 1950 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ако.мк. „Само 115 првооделенци во цела Преспа | Ако“. Посетено на 2020-06-09.
  2. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 234. ISBN 9789989920554. Посетено на 23 јуни 2020.

Координати: 41°1′14″N 21°3′2″E / 41.02056° N; 21.05056° E / 41.02056; 21.05056