ОУ „Његош“ - Колонија Идризово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Његош

Место
Општина: Гази Баба
Нас. место: Колонија Идризово
Основни информации
Контактни информации

Његошосновно училиште во Колонија Идризово, Општина Гази Баба[1].[2]

Историја и дејност[уреди | уреди извор]

ОУ „Његош“ е изградено во 1952 година. Училишната зграда е сместена во населеното место Колонија Идризово, Скопје, и претставува градежен објект од цврста градба која одговара на својата намена. Функцијата на соодветен објект ја надополнуваат спортските терени и пошироките зелени површини.

Реонот на Општинското основно училиште Његош, Скопје ја опфаќа територијата на месната заедница Колонија Идризово, Јурумлери, Идризово, Гоце Делчев, Дрма и Дунек.

Училиштето располага со околу 3000 м2 училиштен простор. Наставата во училиштето се изведува на македонски и албански наставен јазик.[3]

Учество на натпревари[уреди | уреди извор]

Освоени награди[уреди | уреди извор]

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 30.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  2. „Основно училиште "Његош"-Скопје“. Komspi (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-09-17. Посетено на 2018-11-30.
  3. „Основни училишта - Општина Гази Баба“. www.gazibaba.gov.mk. Посетено на 2018-11-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]