Нов железнички мост (Белград)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Нов железнички мост
New Railway Bridge, Belgrade, Serbia.jpg
Носи железница
Минува Сава
Место Белград
Официјален назив Нови железнички мост/Novi železnički most
Особености
Вид висечки мост
Вк. должина 1.928 m
Најдолг распон 254 m[1]
Историја
Отворен 1979

Новиот железнички мост (српски: Нови железнички мост/Novi železnički most) е железнички мост кој ја премостува реката Сава во Белград. Изграден е во склоп на реконструкцијата на белградскиот железнички јазол (т.н. „решение Прокоп“). Мостот е со цве ленти и долг е 1.928 м. Изградбата е извршена во периодот од 1975-1979 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Новиот железнички мост - поглед низводно кон страната на Нов Белград