Нов железнички мост (Белград)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нов железнички мост
New Railway Bridge, Belgrade, Serbia.jpg
Носижелезница
ПреминуваСава
МестоБелград
Официјален називНови железнички мост/Novi železnički most
Особености
Видвисечки мост
Вкуп. должина1.928 m
Најдолг распон254 m[1]
Историја
Отворен1979
Местоположба

Новиот железнички мост (српски: Нови железнички мост/Novi železnički most) е железнички мост кој ја премостува реката Сава во Белград. Изграден е во склоп на реконструкцијата на белградскиот железнички јазол (т.н. „решение Прокоп“). Мостот е со цве ленти и долг е 1.928 м. Изградбата е извршена во периодот од 1975-1979 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://en.structurae.de/structures/data/index.cfm?ID=s0003756
  2. „Mostoprojekt stranica o železničkom mostu“. Архивирано од изворникот на 2007-10-09. Посетено на 2008-04-07.
Новиот железнички мост - поглед низводно кон страната на Нов Белград